Visa

Cizinecká Policie Praha


Cizinecká Policie Praha – tři slova, se kterými se setká snad každý cizinec stěhující se do Prahy. V článku níže naleznete vše o tom, jakou agendu má Cizinecká Policie v Praze na starosti, jaká je otevírací doba, jaké dokumenty potřebujete k jednotlivým úkonům a také, jaký je rozdíl mezi Cizineckou Policií a Ministerstvem vnitra.

Ministerstvo vnitra vs Cizinecká Policie

Vzhledem k tomu, že mnoho lidí pod pojem “Cizinecká Policie” zařazuje vše týkající se cizinců – od registrace turistů, přes žádosti o víza či pobyty až po změnu adresy pobytu cizince, vysvětleme si nejprve, jaký je rozdíl mezi Ministerstvem vnitra a cizineckou policií.

Cizinecká Policie

Cizinecká policie spadá sice pod Ministerstvo vnitra, nicméně je zodpovědná pouze za malou část veškeré agendy tohoto ministrstva. Na cizinecké policiii tedy rozhodně nepožádáte o vízum, ani tam nemůžete změnit adresu pobytu cizince. Co tedy Cizinecká policie přesně dělá? Je zodpovědná zajména za následující agendu:

  • registrace cizinců po příjezdu – každý cizinec, který přijede do ČR se musí ze zákona registrovat na cizinecké policii, pokud ho nezaregistroval jeho ubytovatel (nejčastěji hotel – to je proč se na recepci vyplňují takové ty malé formuláře se jménem, adresou apod.). Cizinci ze zemí EU se musí registrovat do 30 dnů, cizinci ze třetích zemí (mimo EU) se musí registrovat do tří dnů.
  • vydávání oficálního zvacího dopisu – pokud jste cizinec (technicky vzato i Čech, nicméně to není tak častý případ) a chcete do České republiky pozvat na návštěvu své příbuzné či rodinu, musíte od cizinecké policie získat oficiální zvací dopis.
  • (pobytová) kontrola cizinců – cizinecká policie je zodpovědná i za kontroly cizinců a dodržování zákonů souvisejících s jejich pobytem v ČR. Nejčastěji tedy policisté kontrolují, zda má u sebe cizinec pas a zdravotní pojištění (zákonné povinnosti), zda firmy nezaměstnávájí cizince bez pracovního povolení (více o zaměstnávání cizinců v článku zde nebo na našem speciálním webu věnujím se tomuto tématu: zamestnavanicizincu.cz). Cizinecká policie také provádí domovní kontroly (např. při žádosti o “partnerské vízum” (pouze v AJ)).
  • další, drobnější agenda – výše uvedené úkony jsou tím nejhlavnějším, co cizinecká policie Praha dělá, nicméně na starosti mají i další agendu typu vydání “povolení k sňatku” apod.

Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra je v principu zodpovědné za veškerou další agendu související s pobytem cizinců na území České republiky, zejména se tedy jedná o následující:

  • povolování dlouhodobých víz a jejich prodlužování
  • povolování dlouhodobých pobytů (včetně zaměstnaneckých karet a modrých karet) a jejich prodlužování
  • povolování přechodných pobytů občanů EU a jejich rodinných příslušníků (více v AJ v článku Temporary Residence Certificate)
  • povolování trvalých pobytů
  • hlášení změn (změna adresy, čísla pasu, rodinného stavu apod.)

Pokud tedy hledáte informace o jednom z výše uvedených témat, přejděte spíše na článek Ministerstvo vnitra České Republiky, kde se těmto tématům věnujeme dopodrobna.

Pojďme ale zpět k hlavnímu tématu článku k Cizinecké Policii Praha.

Cizinecká Policie Praha

Ačkoliv je v Praze několik poboček cizinecké policie, cizinci se standardně setkávají pouze s jedinou. Ta se nachází na následující adrese a je zodpovědná za všechny výše uvedené agendy:

Olšanská 2176/2, Praha 3 – Žižkov. 

Otevírací doba Cizinecké policie Praha je v roce 2019 následující:

Pondělí                      8:00 – 17:00
Úterý                         8:00 – 15:00
Středa                       8:00 – 17:00
Čtvrtek                      8:00 – 15:00
Pátek                        8:00 – 12:00

Základní radou je, pokud možno se vyhnout návštěvě v pondělí. V pondělí je na Cizinecké policii v Praze tradičně nejvýše rušno. Čekání se Vám tedy v pondělí může protáhnout i na několik hodin. Dnes už jsou na dané pobočce k dispozici i nápojové a jídelní automaty, ale ne tak dávno zpátky si člověk neměl ani kde sednout, ani kde se občerstvit.

Obecně vzato je těžké dát nějaké doporučení, kdy na cizineckou policii v Praze jít, abyste tam nečekali. My s našimi klienty standardně chodíme na sedmou ráno a i když většinou již nejsme první, jsme vyřízení brzy. Když přijdete až v 8, kdy oficiálně policie otvírá, pravděpodobně si počkáte dlouho. Na druhou stranu, když přijdete během dne, můžete být vyřízení ihned. Případně také čekat dlouho. Dříve se vždy čekalo dlouho, takže stálo za to přijít brzy ráno. Nyní je to spíše o náhodě, ale my se stále držíme čekání ráno, neboť je stále nejjistější.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *