Povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU je nejlepší a nejsilnější typ povolení k pobytu, který může cizinec stěhující se do ČR získat. Garantuje mu volný vstup na trh práce, obnovuje se pouze jednou za tři až pět let, dává cizinci volnost. Pojďme se nyní podívat na to, jak povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU získat.
Kdo je občanem EU a kdo jeho rodinným příslušníkem
Než se pustíme do detailů získání Povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU, je třeba si nejprve definovat, pro koho je tento typ povolení k pobytu vlastně určen.
Občanem EU je z hlediska cizineckého zákona myšlen občan jednoho z následujících států: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Velká Británie (do konce roku 2020), Španělsko, Švédsko.
Z hlediska povolení k přechodnému pobytu se stejná pravidla jako na občany EU vztahují i na občany Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska.
Občané výše uvedených států nepotřebují k pobytu, práci, podnikání, studiu apod. v České republice žádná povolení. Jediné, co musí ze zákona udělat je se do 30 dnů zaregistrovat na cizinecké policii. Tento proces v Praze popisujeme dopodrobna v angličtině v našem blogu zde https://movetoprague.com/foreign-police-prague/ , případně v Brně v češtině zde: http://movetobrno.com/2020/02/20/cizinecka-policie-brno/.
Pokud chtějí občané EU v ČR pobývat dlouhodobě (řekněme alespoň rok a více), doporučujeme zažádat o Potvrzení o přechodném pobytu, protože to může ušetřit některé starosti v budoucnu. Více o tomto tématu v angličtině zde: https://movetoprague.com/temporary-residence-certificate/.
Za rodinného příslušníka občana EU je následně považován rodinný příslušník občana jakéhokoliv z výše uvedených států, který chce s tímto občanem v České republice dlouhodobě pobývat a sám není občanem EU.
Za rodinného příslušníka občana EU se v praxi nejčastěji považuje:
- manžel/manželka (př. manžel je Fin, který žije v Praze a nyní si chce do ČR přivést svoji ženu z USA)
- dítě občana EU, které ale nemá EU občanství (ano, občas se to může stát, protože některé země například neumožňují mít dvojí občanství)
- rodič občana EU, který ale nemá občanství EU (to se v praxi stává výrazně častěji)
- partner/partnerka občana EU, který/á je s občanem EU/ČR v dlouhodobém vztahu obdobném manželství, tzn. nemusí být manželé (př. Češka, která dlouhodobě žije s přítelem z Kanady).
V praxi se nejčastěji setkáváme s prvním a posledním uvedeným případem. Vzhledem k tomu, že prokázání toho, že jste manželé je poměrně jednoduché (stačí mít superlegalizovaný či apostilovaný oddací list přeložený do Čj), zaměříme se v tomto článku převážně na poslední případ – získání Povolení k přechodnému pobytu pro přítele/přítelkyni občana EU.
ZÁSADNÍ ZMĚNA CIZINECKÉHO ZÁKONA Z ROKU 2021 – od roku 2021 rozlišuje zákon o pobytu cizinců dva druhy rodinných příslušníků občanů EU – blízký a vzdálený. Blízký se vztahuje na manžele, rodiče a děti, vzdálený na nesezdané partnery. Nesezdaní partneři mohou stále o přechodný pobyt žádat, jeho získání je ale komplikovanější a přináší méně výhod.
Kde a jak žádat o vydání Povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU?
Jak jsme zmiňovali v úvodu článku, Povolení k přechodnému pobytu dává rodinnému příslušníkovi občana EU mnoho výhod oproti standardním typům víz a povolení k pobytu. První a zásadní výhodou je to, že se o toto povolení k pobytu žádá na území České republiky a žadatel (rodinný příšlušník občana EU) může v ČR zůstat po celou dobu trvání schvalovacího řízení.
Toto může působit jako drobnost, ale získání standardního víza či povolení k pobytu často trvá mnoho měsíců. Příprava potřebných dokumentů je třeba 1-2 měsíce, čekací lhůty na českých ambasádách (přes které se standardní žádosti musí podávat) jsou v řádech týdnů až měsíců, následné schvalování jaké trvá standardně minimálně 60-120 dnů. Bavíme se tedy třeba i o půl roce, kdy jsou třeba rodiny rozděleny (manžel už je v ČR s platným vízem, ale manželka a děti teprve čekají na schválení víza).
Toto čekání naštěstí u Povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU odpadá, neboť se o vydání povolení žádá již v České republice a partneři tedy mohou zůstat spolu.
Jedinou podmínkou je, že rodinný příslušník občana EU musí v době podání žádosti pobývat v ČR legálně. Tzn. například u občanů USA, Austrálie, Kanady, Izraele, Japonska apod., kteří mají možnost v ČR zůstat po dobu až 90 dnů bez víza, musí tito stihnout požádat o Povolení k přechodnému pobytu v rámci těchto 90 dnů. U národností, které potřebují ke vstupu do ČR krátkodobé vízum (Indie, Rusko, Jižní Afrika apod.) musí tito požádat o Povolení k přechodnému pobytu v rámci platnosti jejich krátkodobého víza. POZOR – u nesezdaných párů je třeba žádat o speciální typ krátkodobého víza, nestačí jakékoliv.
Pokud máte jakýkoliv dotaz nebo chcete pomoci s žádostí o přechodný pobyt, vyplňte formulář níže a my se Vám obratem ozveme 🙂 Článek pokračuje pod formulářem.
Jakmile je cizinec legálně v České republice (se správným typem víza) a má připravené veškeré dokumenty k podání žádosti (viz níže), musí osobně zajít na pracoviště Ministerstva vnitra dle místa pobytu (př. pokud bydlíte na Praze 7, musíte jít na pobočku MVČR na Praze 6 – Žukovského) a podat žádost o vydání povolení k přechodnému pobytu.
Osobní účast je nezbytná a je také naprosto nutné, aby žádost byla perfektně připravená. Jen tak totiž může cizinec dostat od MVČR takzvaný “překlenovací štítek” (překlenovací vízum), který ho opravňuje zůstat na území ČR i po vypršení 90 bezvízových dnů či krátkodobého víza.
Pokud žádost podáte nekompletní nebo ne-perfektní, nejen, že zde možná Váš partner/manžel nebude moci zůstat (a už vůbec pracovat), ale také prodlužujete dobu trvání řízení.
Jaké dokumenty jsou potřeba k žádosti o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana EU (partnerské vízum)
Nyní, když už víte, kde a jak podat žádost o vydání povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU, pojďme se podívat na to, jaké dokumenty budete k této žádosti potřebovat.
Níže uvádíme základní přehled s co nejvíce informacemi můžeme. Co se týče důkazů vztahu nesezdaných párů a prokazování jejich příjmů, zde se jedná o know-how, které jsme dováděli k dokonalosti 12 let během stovek případů, které jsme řešili. Nemůžeme tedy sdílet veškeré detaily online. Pokud se však stanete našimi klienty, tak Vás rádi všemi detaily provedeme 🙂
- formulář žádosti,
- originál pasu a případného krátkodobého víza,
- 2 pasové fotografie – ne z fotobudek v metru, prosíme! :),
- potvrzení o ubytování – ideálně originál nájemní smlouvy, v případě, že vlastníte byt, tak výpis z katastru a doklad o zajištění ubytování,
- potvrzení, že jste rodinným příslušníkem občana EU – toto je nejdůležitější bod celé žádosti. Pokud jste manželé, stačí pouze oddací list (pokud není český, je třeba opatřit ho apostilou či superlegalizací a následně úředně přeložit do Čj). Pokud nejste manželé je třeba věrohodně prokázat Váš dlouhodobý vztah. My máme za 12 let vytvořený seznam dokumentů, které dokládáme a které prakticky vždy fungují. Obecně se jedná např. o společné nájemní smlouvy, společný bankovní účet, detailní popis vztahu, prohlášení rodiny a přátel, společné fotografie, doklady prokazující sdílení nákladů apod. Kontaktujte nás skrze formulář výše, pokud chcete jít s dokumenty hlouběji 🙂
- potvrzení o dostatečném měsíčním příjmu – pokud jste blízký rodinný příslušník (viz výše), výši příjmu dokládat nemusíte. Pokud jste nesezdaný pár, musíte doložit, že Váš příjem po podání žádosti bude dostatečně vysoký. Co se týče výše příjmu, ta záleží na několika faktorech (životní minimum, počet osob v rodině, náklady na bydlení apod.), takže zde nemůžeme uvést nějakou přesnou hodnotu, která se hodí na všechny situace. Pro příklad, pokud jste dva dospělí (bez dětí) a za nájem platíte 20 000 Kč se všemi poplatky, Váš čistý měsíční příjem musí být cca 30 000 Kč.
Jak příjem prokázat je kategorie sama o sobě. Ideální je mít český zaměstnanecký poměr s dostatečnou měsíční mzdou. Cokoliv jiného může být velmi komplikované, zejména pokud třeba pracujete online a příjmy máte z ciziny. To je často takřka nereální MVČR prokázat.
POZOR – rozhodně nestačí výpis z účtu s dostatečnými finančními prostředky, neboť ten neprokazuje pravidelný měsíční příjem (pouze zůstatek). - zdravotní pojištění – pokud jste blízký rodinný příslušník (manžel, dítě), stačí Vám soukromé pojištění cca na 6 měsíců až jeden rok. Pokud jste vzdálený rodinný příslušník, délka pojištění přímo ovlivňuje platnost povolení k pobytu. Tzn. pokud chcete získat pobyt na celé tři roky, musíte doložit pojištění na celé tři roky. Pokud doložíte pojištění třeba pouze na rok, povolení k pobytu získáte také jen na rok a za rok budete muset projít celým procesem kompletně znovu. v Move To Prague spolupracujeme se šesti pojišťovnami – napište nám svůj věk (cena pojištění závisí primárně na věku) a my Vám pošleme všech šest různých nabídek 🙂
- administrativní poplatek – v roce 2024 je poplatek 200 Kč a musí být placen v kolcích. Jakmile se již kolky přestanou vydávat, bude možné platit i jinými způsoby.
- plná moc – ve chvíli, kdy pracujete s námi, plná moc slouží k tomu, abychom Vaším jménem mohli jednat a MVČR a vše s nimi vyřešili na přímo. To pro Vás znamená méně stresu a rychlejší vyřízení. Pokud se rozhodnete si žádost řešit sami, plnou moc nepotřebujete.
Jak dlouho trvá schválení partnerského víza (povolení k přechodnému pobytu)
Pokud jste žádost podali kompletní, včas a v pořádku, začíná běžet zákonná lhůta k vydání rozhodnutí o Vaší žádosti. Ta je ze zákona 60 dnů. Zde je ale třeba uvést jednu zásadní věc – MVČR nějaké zákonné lhůty moc nezajímají. Pokud jste blízký rodinný příslušník, je možné, že se MVČR do 60 dnů s vydáním rozhodnutí vejde. Pokud žádáte jako vzdálený rodinný příslušník, se 60 dny počítat prakticky nikdy nemůžete. Standardně se i u perfektně připravených žádostí schvalování pohybuje v rozmezí 4 a 6 měsíců.
Pokud žádost nebyla připravená perfektně a/pokud má MVČR pochybnosti o Vašem vztahu, mohou si Vás pozvat na provedení výslechu a/nebo si vyžádat další podpůrné dokumenty. Toto vše proces schvalování dále prodlužuje.
Ideálně tedy vždy doporučujeme pracovat s námi, abychom minimalizovali riziko zamítnutí a zkrátili schvalovací dobu na minimum.
Co se děje po schválení povolení k přechodnému pobytu občana EU
Pokud jste se dostali do bodu, kdy je žádost schválená (gratulujeme!), ještě se bohužel zdaleka nejedná o konec procesu. Prvním krokem po schválení žádosti je domluvení termínu na takzvanou “biometriku”, neboli odebrání biometrických údajů typu otisků prstů, fotografie a digitalizace podpisu.
V závislosti na pobočce MVČR mohou být termíny na biometriku k dispozici “příští týden”, ale i třeba za měsíc a půl či později.
Ani biometrikou to však ještě nekončí 🙂 Další termín je třeba domluvit na samotné vyzvednutí karty (obyčejně cca 2-3 týdny po odebrání biometrických údajů). Zde rozhodně doporučujeme důkladně zkontrolovat veškeré údaje uvedené na pobytové kartičce, neboť se občas stává, že nekteré údaje nejsou vytištěny správně.
Pokud máte v ruce pobytovou kartičku se správnými údaji, můžete si oddychnout! Na další 3.5 let máte klid 🙂
Pamatujte však, že i nadále musíte na MVČR hlásit jakékoliv změny – př. novou adresu v případě stěhování, nový pas, změnu jména či rodinného stavu (př. žádali jste jako nesezdaný pár a následně se vzali). Hlásit musíte i případný rozchod s partnerem.
Jak prodloužit povolení k přechodnému pobytu či jak žádat o povolení k trvalému pobytu si popíšeme zase v nějakém příštím článku.
Pokud máte jakékoliv otázky, kontaktujte nás 🙂
Move To Prague relocation services – Váš specialista na získání Povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU.