Visa

Hlášenka volného pracovního místa


Hlášenka volného pracovního místa je první dokument se kterým se setkáte, pokud chcete zaměstnat cizince. Podání hášenky volného pracovního místa je totiž první krok v celém procesu. Kde hlášenku stáhnout? Jak ji vyplnit? Jak a kam ji podat? Čtěte dále a vše se dozvíte.

Hlášenka volného pracovního místa a “test trhu práce”

Česká republika je (ač se to z médií nezdá) poměrně dost ochranářská, pokud jste o přístup na český trh práce. Proces získání zaměstnanecké karty či modré karty je poměrně komplikovaný a zdlouhavý. Volný vstup na trh práce má také pouze několik kategorií cizinců.

Hlášenka volného pracovního místa je jedna z dalších věcí, jak zaměstnání cizince zkomplikovat. V principu jde o to, že pokud chce zaměstnavatel zaměstnat cizince ze země mimo EU, musí nejprve volnou pozici nabídnout přes Úřad práce zájemcům z ČR a dalších států EU. A právě k tomu slouží hlášenka volné pozice.

Hlášenku podává zaměstnavatel na předepsaném formuláři (Ke stažení na našem webu zabývajícím se zaměstnáváním cizinců) krajské pobočce Úřadu práce. Nejsnadnější je si najít kontakt přímo na osobu zodpovědnou za město/městskou část, kde má zaměstnavatel sídlo a poslat hlášenku e-mailem. Možností je samozřejmě také zajít na Úřad práce osobně a hlášenku podat osobně.

Jakmile je hlášenka na Úřad práce podána, začíná běžet lhůta 30 dnů, po kterou se na pozici mohou hlásit občané EU. Teprve pokud se pozici nepodaří takto obsadit, “propadne” volná pozice do databáze pozic obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty a pouze tehdy může cizinec ze zemí mimo EU žádat o zaměstnaneckou kartu. Tomuto procesu se říká “test trhu práce”, tedy test, zda je opravdu nutné na danou pozici najmout člověka ze země mimo EU či zda se pozice obsadí v rámci EU.

Hlášenka volného pracovního místa – tip

Pokud chcete na Úřad práce podávat hlášenku volného pracovního místa, velmi pravděpodobně je to proto, že už máte vybraného konkrétního člověka, kterého chcete zaměstnat a přivést do České republiky. Určitě tedy nechcete, aby Vám Úřad práce na volnou pozici posílal další kandidáty a vy je potom museli všemožně odmítat.

V takovém případě je nutné hlášenku připravit “na míru” Vašemu budoucímu zaměstnanci. Například, pokud je to člověk z Ukrajiny, můžete do požadavků napsat ukrajinský jazyk. Vždy ale vše musí dávat smysl a být v zákonných mezích.

Pokud jste tedy v situaci, že hlášenku volného pracovního místa potřebuje vytvořit a podat na Úřad práce, obraťte se na nás prostřednictvím formuláře vpravo či přes stránku Contacts a my Vám rádi se vším pomůžeme.

Move To Prague relocation services – Váš specialista na hlášenky volného pracovního místa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *