Visa

Co je zaměstnanecká karta?


Všechny naše blogy jsou psané srozumitelně, lidsky a tak, jak je vše v reálném životě a ne tak, jak je komplikovaně psáno v zákoně. K tomu, abychom si ale vysvětlili, co je zaměstnanecká karta, musíme využít i trochu obecné teorie. Nebojte se ale, článek je krátký a hned se dostaneme k jádru věci.

Co je zaměstnanecká karta – teorie

Pokud se chce do ČR přestěhovat cizinec ze země mimo EU, musí si požádat o dlouhodobé vízum (vízová nálepka v pase s platností na jeden rok) či o povolení k dlouhodobému pobytu (plastová karta s biometrickými údaji, podobná českému občanskému průkazu, s platností na dva roky).

Cizinec, který žádá o dlouhodobé vízum či povolení k dlouhodobému pobytu, musí mít vždy nějaký oficiální účel pobytu na území ČR (studium, zaměstnání, podnikání apod.).

Co je zaměstnanecká karta – statutárně vzato

Zaměstnanecká karta je speciální druh povolení k dlouhodobému pobytu (plastová karta na dva roky) za účelem “zaměstnání”. Standardní zaměstanecká karta opravňuje jejího držitele k pobytu na území ČR a zároveň k výkonu práce na jedné pracovní pozici u jednoho zaměstnavatele.

Co je zaměstnanecká karta – technicky vzato

Technicky vzato je zaměstnanecká karta plastová karta velikosti českého občanského průkazu, která obsahuje osobní (jméno, datum narození, místo narození apod.) i biometrické (otisky prstů, digitální fotografie) údaje svého držitele. Na kartě je dále také uvedeno místo vydání karty (konkrétní pobočka Odboru azylové a migrační politiky MVČR), datum vydání a datum platnosti karty.

Vzhledem k tomu, že všechna povolení k dlouhodobému pobytu mají stejný formát, určuje to, že se jedná o zaměstnackou kartu (a ne třeba o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem studia) číselný kód na přední straně karty. Zaměstnanecká karta má kód “27”.

Co je neduální zaměstnanecká karta

Kromě standardní duální zaměstnanecké karty (kombinuje povolení k pobytu a povolení k výkonu zaměstnání na určité pozici) existuje i tzv. neduální zaměstnanecká karta. Ta se vydává v případě, že účelem pobytu cizince na území ČR je také zaměstnání, nicméně cizinec z nějakého důvodu nepotřebuje k práci povolení k výkonu zaměstnání. Nejčastěji se jedná například o cizince, který získal český vysokoškolský diplom.

Více k tomuto tématu na našem partnerském webu: https://zamestnavanicizincu.cz/zamestnanecka-karta/nedualni-zamestnanecka-karta/.

Věříme, že jsme otázku “Co je zaměstnanecká karta?” zodpověděli dostatečně jednoduše a zároveň důkladně. Pokud však máte další dotazy, kontaktujte nás přes formulář vpravo, případně přes obecnou stránku Contacts.

Move To Prague relocation services – Váš specialista na zaměstnanecké karty

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *