Visa

Zaměstnávání cizinců – vše, co potřebujete vědět


Chcete do své firmy zaměstnat cizince a nevíte jak na to? Jste cizinec a nevíte, zda můžete v ČR pracovat? Ve článku níže naleznete vše důležité o zaměstnávání cizinců v České republice. V první části článku se podíváme na zaměstnávání cizinců z EU, ve druhé poté projdeme to složitější – zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU.

Zaměstnávání cizinců z EU

Zaměstnávání cizinců pocházejících z jedné ze zemí EU se řídí v podstatě stejnými pravidly jako zaměstnávání občanů ČR. Existují pouze dvě základní věci, které musí zaměstnavatel při zaměstnávání cizince z EU udělat:

 1. Nejpozději ke dni nástupu musí zaměstnavatel nástup cizince do zaměstnání nahlásit krajské pobočce Úřadu práce. Informace se na Úřad práce podává prostřednictvím formuláře “Informace o nástupu do zaměstnání”.
 2. Nejpozději do 8 dnů od skončení pracovního poměru musí zaměstnavatel Úřad práce informovat o skončení pracovního poměru cizince. Informace se na úřad podává prostřednictvím formuláře “Informace o ukončení zaměstnání”.

Zbylé povinnosti jsou prakticky stejné jako u zaměstnávání občanů ČR – přihlášení na zdravotní pojišťovnu, Českou správu sociálního zabezpečení apod.

Zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU

Zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU je poněkud komplikovanější a zaměstnavatel musí být velmi opatrný, aby se nedopustil nelegálního zaměstnávání cizince. V praxi jsou nejčastější následující scénáře:

Zaměstnávání cizinců s volným přístupem na trh práce

Nejjednodušší situací je zaměstnávání cizinců s volným přístupen na trh práce. Pro takové cizince se jejich zaměstnávání řídí v podstatě stejnými pravidly jako v případě zaměstnávání cizinců ze zemí EU (viz výše).

Mezi cizince s volným přístupem na trh práce nejčastěji patří:

 • cizinec s pobytovou kartou rodinného příslušníka občana EU – příkladem z praxe může být třeba egyptský manžel Češky, americká přítelkyně Čecha, manželka Itala žijícího v Praze apod.
 • cizinec s českým vysokoškolským diplomem 
 • cizinec s dlouhodobým pobytem za účelem soužití rodiny – typicky například manželka Inda, který je zde zaměstnán
 • cizinec, který se v ČR soustavně připravuje na budoucí povolání – student akreditovaného programu
 • cizinec s trvalým pobytem na území ČR

Výše uvedení cizinci mají volný vstup na trh práce a zaměstnavatel je tedy může zaměstnat stejným způsobem jako občany EU. Je třeba však pamatovat na to, že výše uvedení cizinci sice nepotřebují mít povolení k zaměstnání, nicméně stále potřebují mít platné povolení k pobytu v ČR (dlouhodobé vízum, dlouhodobý pobyt, trvalý pobyt) a zaměstnavatel by si toto měl vždy důkladně zkontrolovat.

Zaměstnávání cizinců, kteří nemají volný vstup na trh práce

Zaměstnávání cizince, který nemá volný vstup na trh práce může mít mnoho různých podob a postupů. Níže si uvedeme nejběžnější z nich a nastíníme, co v každém daném případě dělat.

 1. Cizinec již v ČR pobývá na základě zaměstnanecké karty, jen u jiného zaměstnavatele.
  V takovém případě musí zaměstnavatel nejprve vystavit volnou pozici (na které bude cizinec zaměstnán) na Úřadu práce se záměrem zaměstnat cizince. Po třiceti dnech tzv. “testu trhu práce” je volné pozici přiděleno speciální číslo. S tímto číslem zajde cizinec na místně příslušnou pobočku Ministerstva vnitra a požádá o udělení souhlasu se změnou zaměstnavatele. Jakmile je souhlas se změnou zaměstnavatle MVČR udělen, může být cizinec zaměstnán na nové pozici. Pouze musí předchozí zaměstnavatel informovat Úřad práce o ukončení zaměstnání a nový zaměstnavatel musí informovat Úřad práce o nástupu cizince do zaměstnání.
 2. Cizinec již v ČR pobývá na základě jiného typu povolení k pobytu.
  V případě, že cizinec na území ČR již pobývá na základě jiného pobytového oprávnění (př. studium neakreditovaného programu, podnikání, vízum za účelem sloučení rodiny apod.) a chce být zaměstnán, musí si prostřednictvím MVČR požádat o změnu účelu pobytu se současného typu pobytu na zaměstnaneckou kartu. Volná pozice opět musí být vystavena na Úřadu práce a o změnu účelu pobytu je možné žádat až po uplynutí 30 dnů a získání speciálního čísla volného místa. Jakmile je žádost o zaměstnaneckou kartu schválena, musí cizinec zajím na MVČR a odevzdat biometrické údaje. Zaměstnávání cizince je možné od chvíle, kdy odevzdal biometrické údaje, nicméně nejpozději ke dni nástupu musí o nástupu cizince zaměstnavatel informovat Úřad práce (viz Zaměstnávání cizinců ze zemí EU výše).
 3. Cizinec ještě není v ČR.
  Pokud jste si jakožto zaměstnavatel výhlédli cizince, kterého chcete zaměstnat, ale který zatím není v ČR, bude třeba projít celým procesem získání zaměstnanecké karty. Ten detailně popisujeme v článku “Zaměstnanecká karta – vše co potřebujete vědět“.

Doufáme, že Vám tento článek dal základní přehled o možnostech zaměstnávání cizinců v ČR. Vzhledem k tomu, že zaměstnávání cizinců je však velmi komplexním tématem, je vždy lepší celý procesem zaštítit někým, kdo se v daném oboru pohybuje a kdo zná perfektně veškeré oficiální i neoficiální procesy.

My v Move To Prague jsme předními odborníky na zaměstnávání cizinců se stovkami úspěšně schválených žádostí na všechny možné pozice od pomocných kucharů přes Front-End Developery po ředitele nadnárodních korporací. Pracovali jsme s více než 80 různými národnostmi a pokud tedy přemýšlíte o zaměstnávání cizinců, jste na správné adrese 🙂

Kontaktujte nás buď přes formulář vpravo, přes stránku kontakty či přes stránku team.

Spustili jsme také nový web, který se tématu zaměstnávání cizinců věnuje podrobně: www.zamestnavanicizincu.cz. Zatím je ve zkušebním provozu, omluvte proto, prosím, prozatimní nedostatky.

3 Comments

 • Kdyz cizinec dostal rozhodnuti i prystupil do prace, a po 4 dnech ukoncil ne byl spocojen.tak muze podavate do druheho zamesnavatele? NE bude mit problem ze ne dostane rozhodnuti?dekuji

  • Dobrý den Ganno,

   pokud měl cizinec schválenou zaměstnaneckou kartu, odevzdal biometrické údaje a legálně nastoupil do práce (zaměstnavatel ho nahlásil na úřadu práce, na ČSSZ, na zdravotní pojišťovně apod.), tak by měl být v pohodě. Jen musí nového zaměstnavatele najít do 60 dnů a MVČR požádat o souhlas se změnou zaměstnavatele. Nová pozice musí mít opět číslo pozice pro zaměstnanecké karty.

   Může to samozřejmě působit tak, že ta původní zamětnanecká karta byla jen “účelová” a že tam cizinec nikdy pracovat nechtěl, nicméně pokud měl cizinec reálné důvody práci opustit, MVČR by to mělo akceptovat a změnu zaměstnavatele shválit.

   Pokud budete cokoliv potřebovat, kontaktujte nás, rádi pomůžeme.

   Krásný den!

   Jan za celý tým Move To Prague

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *