Visa

Doklad o zajištění ubytování (“potvrzení o ubytování”)


Doklad o zajištění ubytování či tzv. potvrzení o ubytování je doklad, se kterým se pravidelně setkává každý, kdo má co dočinění s cizinci žijícími či stěhujícími se do České republiky – cizinec samotný, majitel bytu, který byt cizincům pronajímá či každý pracovník HR ve firmě, která cizince zaměstnává. K čemu slouží, jak má správně doklad o zajištění ubytování (potvrzení ubytování) vypadat, co znamená “virtuální potvrzení o ubytování” a mnoho dalšího zjistíte v článku níže.

K čemu slouží doklad o zajištění ubytování

Doklad o zajištění ubytování (či také potvrzení o ubytování) je nedílnou součástí v podstatě každé žádosti o dlouhodobé vízum, dlouhodobý pobyt, přechodný pobyt či trvalý pobyt v České republice. V podstatě to znamená, že každý cizinec (primárně ze zemí mimo EU, ale i cizinci ze zemí EU, pokud v ČR žádají o potvrzení o přechodném pobytu), který žádá o nějaký typ víza či povolení k pobytu musí Ministerstvu vnitra doložit, že má na území ČR zajištěno ubytování. Ve vetšině případů je třeba doložit zajištění ubytování alespoň na dobu jednoho roku.

Co může být dokladem o zajištění ubytování

Nejběžnějším příkladem dokladu o zajištění ubytování je nájemní smlouva k určitému bytu. Výhodou nájemní smlouvy je to, že podpisy smluvních stran nemusí být úředně ověřené. Na druhou stranu, pro cizince nemusí být vždy výhodou nájemní smlouvu použít (například kvůli prokazování dostatečné výše příjmu).

Pro cizince lepším typem dokladu o zajištění ubytování je vyloženě formulář “Doklad (potvrzení) o zajištění ubytování”. Formuláře si můžete stáhnout zde:

Potvrzení_o_zajištění_ubytování_FO – pokud je majitelem bytu fyzická (soukromá) osoba
Potvrzení o ubytování – majitelem je právnická osoba – pokud je majitelem bytu právnická osoba (firma)

Podpis člověka, který podepisuje formulář musí být úředně ověřený (neplatí v případě občanů EU a jejich rodinných příslušníků). Pokud formulář nepodepisuje přímo majitel bytu či jednatel společnosti, musí být k dokladu o zajištění ubytování doložen i originál či ověřená kopie plné moci k zastupování majitele.

Pokud cizinec v České republice vlastní nemovitost, může být dokladem o zajištění ubytování i výpis z katastru nemovitostí, tuto skutečnost potvrzující. To se však v praxi nestává často.

Poslední variantou, která se v praxi používá je tzv. virtuální potvrzení o ubytování. Pro správné pochopení celé věci je si potřeba říci několik věcí. Obecným pravidlem je, že o první vízum cizinec vždy žádá prostřednictvím české amabsády v zemi svého původu. To znamená, že například pokud si Ind najde v ČR práci nebo školu ke studiu, nemůže do ČR přijet bez toho, aby nejprve získal vízum. Jedním z požadavků k získání víza je ale i předložení dokladu o zajištění ubytování na alespoň rok. Jak si má ale Ind, který je několik tisíc kilometrů odsud, sehnat ubytování? I kdyby mu nakrásně nějaký majitel byt pronajal a poskytl nájemní smlouvu, musel by Ind platit nájem i za mnoho měsíců, které v bytě bydlet nebude (vízové procesy třeba právě v Indii trvají klidně i rok). Pro takové případy existují majitelé, kteří za úplatu poskytnou doklad o zajištění ubytování s tím, že ale cizinec, který doklad dostane, nebude moci v daném bytě po příjezdu bydlet. Doklad o zajištění bude moci pouze použít pro vízový proces, ale po příjezdu do ČR si bude muset najít reálné ubytování a změnit adresu pobytu na Ministerstvu vnitra.

Využití virtuálního potvrzení o ubytování rozhodně nedoporučujeme, neboť pokud Ministerstvo vnitra během posuzování žádosti o vízum zjistí, že se jedná pouze o virtuální doklad o zajištění ubytování a ne o reálné místo pobytu cizince, může to být důvodem k zamítnutí žádosti. Na druhou stranu je tento požadavat ze strany ministerstva naprosto nesmyslný. Zaprvé je prakticky nerálné si najít reálné ubytování, pokud cizinec nemá možnost do ČR přijet. Za druhé, proces získání víza může trvat mnoho měsíců a není možné po cizinci požadovat, aby si půl roku platil byt, ve kterém nebude moci bydlet a zároveň tak “brát” byt někomu, kdo by ho reálně využil k bydlení.

Téma dokladu o zajištění ubytování je ještě mnohem obsáhlejší a má návaznosti na mnoho částí imigračních procesů. Ačkoliv my naši práci milujeme a tento článek bychom mohli napsat ješte třikrát delší, myslíme, že pro většinu prípadů je takto naprosto dostačující. Pokud však máte zájem o další informace, kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře vpravo či přes stránku Contacts.

Move To Prague relocation services – Váš specialista na doklad o zajištění ubytování (potvrzení o ubytování)

2 Comments

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda při prodlužování ZK (žádost se podává na území ČR) je potřeba přikládat doklad o zajištění ubytování na celou dobu předpokládaného pobytu, nebo při podání žádosti stačí doklad který prokazuje nájemní vztah v délce 4 měsíce (smlouva na dobu určitou s tím, že končí za 4 měsíce od podání žádosti o prodloužení ZK)? Moc děkuji, Marija

  • Dobrý den,

   moc děkujeme za komentář!

   Standardně dokládáme nájemní smlouvu na rok, ale minimální doba platnosti by měla být předpokládaná doba řízení o žádosti, tedy min. 60-90 dnů. Problém je v tom, že pokud doložíte smlouvu na 2 měsíce, vyzve Vás MVČR k doložení nového dokladu, protože do 2 měsíců žádost rozhodně schválit nestihnout 🙂

   Stačí takto? 🙂

   Krásný den,

   Tým Move To Prague

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *