Visa

Zaměstnávání cizinců z EU


Zaměstnávání cizinců z EU je v porovnání se zaměstnáváním cizinců ze zemí mimo EU nesrovnatelně snadnější. Stále je však potřeba dodržet některé zákonné povinnosti, jinak se jako zaměstnavatel můžete dostat do potíží – od pokuty až po kompletní zákaz zaměstnávání cizinců.

Dopodrobna se tématu zaměstnávání cizinců z EU věnuje náš druhý web: ZaměstnáváníCizinců.CZ, nicméně níže naleznete základní shrnutí povinností, které jakožto zaměstnavatel cizinců z EU máte.

Pracovněprávní

Z hlediska pracovněprávního se chová zaměstnávání cizinců ze zemí EU stejně jako zaměstnávání občanů ČR. Cizince tedy můžete zaměstnat na HPP i na dohody DPP či DPČ. Smlouvy musí mít stejnou formu a obsahovat stejné údaje jako v případě občanů ČR.

Stejným způsobem se chová o registrace na České správě sociálního zabezpečení a do veřejného zdravotního pojištění. Cizinec bude mít kartičku od zdravotní pojišťovny a může využívat český systém zdravotního pojištění.

Imigrační

Z hlediska imigračního (ve smyslu “spojeného pouze s cizinci”) vzniká jedna extra povinnost pro cizince a jedna povinnost pro zaměstnavatele.

  • Cizinec – cizinec se musí do 30 dnů po příjezdu zaregistrovat na cizinecké policii. Článek k tomuto tématu v Aj zde. Toto platí pouze, pokud cizinec právě přicestoval do ČR (třeba za Vaší pracovní nabídkou). Pokud zde již cizinec nějakou dobu bydlí a je zaregistrovaný, registrovat znovu se nemusí. Může si však například požádat o potvrzení o přechodném pobytu. Článek k tomuto tématu v Aj zde.
  • Zaměstnavatel – zaměstnavatel má povinnost informovat Krajskou pobočku Úřadu práce o nástupu či ukončení zaměstnání cizince z EU, a to v následujících lhůtách:
    • Nástup cizince do zaměstnání – Úřad práce musí být informován nejpozději ke dni nástupu do zaměstnání
    • Ukončení zaměstnání cizince – Úřad práce musí být informován nejpozději do 10 dnů od ukončení zaměstnání

Pokud informaci o nástupu cizince zaměstnavatel nepodá, porušuje tím zákon a vystavuje se riziku udělení pokuty. V některých případech (zejména pokud zaměstnává cizince ze zemí mimo EU, o jejichž nástupu však ÚP neinformuje), může mu být dokonce dočasně zakázáno další cizince zaměstnávat.

Informace o nástupu cizince do zaměstnání či o ukončení zaměstnání se podává na speciálním formuláři, který je ke stažení na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde.

Ačkoliv jsou výše popsaná pravidla poměrně jasná a nenáročná, zejména pokud zaměstnáváte svého prvního cizince (nebo jich naopak přijímáte desítky měsíčně), je lepší se v případě pochybností obrátit na nás a my se rádi o vše postaráme. Napište nám pomocí formuláře vpravo nebo nás kontaktujte přes stránku Contacts – rádi Vám pomůžeme.

Move To Prague relocation services – Váš specialista na zaměstnávání cizinců z EU

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *